Mini Vida Uygulaması

Ortodontik mini vida nedir?

Kötü konumlanmış dişleri hareket ettirmek için çene kemiği içine yerleştirilen metal vidalardır. Mikro vidalar, mini implantlar ya da geçici ankraj aygıtları olarak da adlandırılabilirler.

Niçin bir mini vidanın tedavimde kullanılmasına ihtiyaç duyulabilir?

Kötü konumlanmış dişleri hareket ettirebilmek için diğer komşu dişler, uygulanan kuvvetlere karşı sbit bir destek görevi görür. Bu dişleri destek için kullanmak her zaman mümkün olmamaktadır. Bazen de uygulanan kuvvetler istenmeyen dişlerde harekete yol açabilir. Bu tür vakalarda, mini vidalar bir dayanak noktası görevi görerek kötü konumlanmış dişin düzeltilmesine veya boşlukların kapatılmasına katkı sağlayabilir.

Mini vida nasıl yerleştirilir?

Mini vida tedavinin herhangi bir aşamasında yerleştirilebilir.
Lokal anestezikler dişetini uyuşturmak için kullanılır.
Vidayı yerleştirmek için öncesinde çene kemiğine rehber bir delik açılabileceği gibi, mini vida nazik bir şekilde direkt olarak da kemik içine yerleştirilebilir.
Mini vida kemiğe girdikçe basınç hissedebilirsin.
Bazen plastik bir aygıt, mini vidanın kemik içine doğru konumda yerleştirilebilmesi için rehber olarak kullanılabilir.
Mini vidalar kemik içine yerleştirildikleri seans ya da bir sonraki seansta, hareketi istenen dişler vidalara bağlanabilir.
Antibakteriyel ağız gargaraları kullanman da önerilebilir.

Ağrı hissedecek miyim?

Hayır. Mini vida yerleştirme işlemi ağrılı bir işlem değildir. Ancak anestezik solüsyonların etkisi geçtikten 24 saat boyunca orta seviyede ağrı vidanın yerleştirildiği bölgede hissedilebilir.

Eğer ağrın olursa günlük hayatta kullandığın ağrı kesicilerde birini kullanabilirsin.

Mini vidanın uygulanması sonrası ne yapmam gerekir?

Mini vidanın etrafını flor içerikli bir diş macunu ve küçük başlı bir diş fırçasıyla günde üç defa yavaşça fırçalaman gerekmektedir.
Mini vidanın etrafında elektronik diş fırçaları kullanmamalısın.
Parmağın ya da dilinle mini vidayla oynamamalısın.
İlk 5 gün boyunca günde 2 defa ortodontistinin önereceği gargaraları kullanabilirsin.
Mini vida ilk günlerde biraz gevşek olarak hissedilebilir. Ancak çok gevşek hissetmen ya da dişlerin üzerine yapıştırılan braketlerinde kopma olması halinde ortodontistinle temasa geçmen faydalı olacaktır.

Riskler nelerdir?

Mini vidaların ne kadar iyi çalıştığına dair çok sayıda kanıt vardır ve kullanımının güvenliği ile ilgili önemli endişeler de bulunmamaktadır. Başarı oranları %80’ in üzerindedir. Mini vidalar çoğunlukla iki komşu dişin kökleri arasına yerleştirilmektedir. Vidaların çoğunluğu tedavi boyunca sabit kalmaktadır. Muhtemel riskler:

Mini vidalar yerleştirilirken dişlerin köklerine temas edebilirler. Bu durum sonrasında genellikle kök sorunsuz şekilde iyileşebilmektedir.
Mini vida düşebilir. Böyle bir durumda, vida farklı bir pozisyonda ya da daha sonraki seanslarda aynı şekilde yerleştirilebilir.
Mini vidaların %5’ i yerleştirilmesi esnasında kemik içinde kırılabilir. Bu durumda vidanın bir kısmının kemik içinde bırakılması gerekebilir. Herhangi bir problem meydana gelmeyecektir.
Mini vida uygulamalarında %15-20 oranında erken başarısızlık/düşme durumlarıyla karşılaşılabilir ve yeniden yerleştirilmesi gerekebilir.
İlgili bölgeyi temiz tutmadığın taktirde enfeksiyon görülebilir.

Mini vida ağzımda ne kadar kalacak?

Mini vidalar, kötü pozisyondaki dişin konumu düzeltilinceye kadar genellikle birkaç ay ya da yıl boyunca ağızda kalabilirler. Diş hareketi tamamlandıktan sonra vida çıkartılır.

Mini vida nasıl çıkartılır?

Vidaların çıkartılması çok basit bir şekilde gerçekleştirilir. Genellikle lokal anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Diş eti ve altındaki kemik birkaç gün içinde rahatsızlık olmaksızın iyileşir.

Eğer ağzımın içine mini vida yerleştirilmesini istemezsem seçeneklerim nelerdir?

Ortodontistin dişlerini düzeltmenin ve boşlukları kapatmanın çeşitli yollarını sana açıklayacaktır. Mini vidalar ortodontik tedavinin olabildiğince etkili ve hızlı gerçekleştirilebilmesi amacıyla kullanılırlar.

Alternatif seçenekler arasında headgear kullanmak, dişlerinin çekimi, dişler arasındaki boşlukları kabul etmek gibi seçenekler bulunabilir. Ortodontistin, istediğim sonuca ulaşman için kullanılabilecek yöntemler hakkında sana tavsiye verecektir. Son karar senindir.

Sormak istediğin başka sorular varsa not alarak diğer randevunda bu soruları yanında getirebilirsin. Tedaviye karar vermeden önce ortodontik tedavinin kapsamı ve özelliklerini tam olarak anlaman önemlidir.

Menü