Ağız ve Çene Cerrahisi

Günümüzde gelişen teknolojik yapılar ile ağız ve çene bölgesinde oluşturulan cerrahi sistemler ile bu bölgeler için başlıca belli kusur ve sorunları cerrahi işlem süreçleri ile çözmek mümkün olmaktadır. Pek çok teknolojik gelişme ağız ve çene bölgesindeki insan sağlığı için sunulan ve bu işlemler ile beraberinde de pek çok insan bu bölgeler için cerrahi işlemlerden yararlanmaktadır. Bu alanda ağız içerisindeki belli başlı yumuşak dokularda, dudak, yanak, tükürük bezleri başta olmak üzere, dişlerin, diş etleri bölümünün, çene ve çene eklemlerinin de her türlü rahatsızlıklarını ve bu kısımda görülen belli başlı hastalıkların teşhisi ve sonrasında cerrahi müdahale yapılmaktadır. Alanında uzmanlaşmış pek çok kişi Ağız ve Çene Cerrahisi kapsamına bu ağız ve çene bölgesinde belli başlı rahatsızlık ve kusurlar için günümüzde tıbbi açıdan müdahaleler bu işlem süreçleri açısından yapılan olgu durumlarıdır.

Diş çekimleri de yine aynı şekilde ağız ve çene cerrahi işlemleri açısından takip edilen bu durumlarda görülen pek çok işlem ve işlem süreçleri de etkilidir. Diş çekimler, ağız cerrahisi bölümünün üstlendiği ve son derece sık bir şekilde yapılan işlemlerin başında gelmektedir. Klinik açıdan da sık bir biçimde çürük nedeni ile restore edilmeyen belli başlı dişler, aşırı kuron harabiyeti gösteren diş tiplerinde, restoratif veya endodontik tedavi işlem süreçlerinin başarısızlığı görüldüğünde periodontal harabiyet ve travma şeklinde görülen dişlerin çekimi yapılmaktadır.

Aynı zamanda zaman ile iyileştirilebilir ve tedavi boyunca belli başlı dişler için de restore tedavi süreçleri de bu bağlamda izlenerek dişlerin olası sorunları için de yeniden düzenleme ve yeniden iyileştirme durumlarına başvurulur. Gömülü dişlerin çekimi, kök kalıntıları ve kırılan diş kökleri anlamında da çekim süreçleri, kök uçlarından doğabilecek enfeksiyonlar, kök ucu lezyonları kapsamındaki tedaviler de yine çene cerrahi işlemleri açısından en sık yapılan tedavi ve iyileştirme işlemleridir. Diş eti iltihapları ve diş eti bölgesinde görülen harabiyetler için de yine ağız ve çene cerrahi işlemlerinden yararlanarak uzman ve alanında kendini geliştirmiş hekimler ile bu bölgelerin sağlıklı işlevine devam etmesi sağlanır.

Menü